2015. izvješće pročelnice
Izvješće pročelnika i zamjenika pročelnika za 2015. godinu
kratki presjek 2015:
1. Skole
U 2015 su zavrsene 3 skole
Ljetna Alpinistička škola AO HPD Željezničar 2015 održana je u periodu 2.09.2015. - 4.11.2015.
Zimska alpinistička škola AO HPD Željezničar 2013/2014 održana je u periodu 16. 10. 2013 - 1. 5. 2015.
Zimske alpinističke škola AO HPD Željezničar 2014/2015 15. 10. 2014 - 1. 5. 2015.
2. Produljene licence instruktorima alpinizma
U 2015 je KA provodila produljenje, tj. obnavljanje licenci instruktorima alpinizma. Svim canlanovima AOZ s naslovom instruktor alpinizma je produljena licenca jer su ispunili kriterije postavljene od strane KA. Clanovi AOZ s naslovom su:
- Kresimir Klasan
- Marko Duksi
- Marko Vukovic
- Orsat Kratofil
- Vladimir Mesaric
3. Kampovi:
3.1 Zimski Alpinisticki kanp na Prenju 25.2.-1.3.2015.
Na Zimskom alpinističkom kampu na Prenju u domu Adnan Krilić na Bijelim vodama u terminu od 25.2.-1.3.2015. na kojem je sudjelovalo deset sudionika iz Hrvatske, jedan iz Austrije i osam iz BiH od cega je 5 clanova AOZ.
Kamp je realzirana kroz suradnju Sarajevske škole alpinizma, Komisije za alpinizam i ekspedicije PS F BIH/ PS BiH, Komisije za alpinizam HPS-a i inicijative Penjati se mora.
28.2.2015 Orsat Kratofil i Hrvoje Črnjak prvenstvenu liniju u Kamencu, Medino okno, M4, 70°/40-50°.
Članovi AOŽ koji su sudjelovali na kampu:
- Hrvoje Črnjak
- Iva Kaštela
- Orsat Kratofil
- Željka Sokol
- Marko Vuković
3.2. Ljetni alpinistički kamp u Dolini Vrata organiziranod strane KA 16.-19.07.2015
Kamp je zamišljen kao prilika za dodatno stjecanje iskustva u penjanju neosiguranih alpinističkih smjerova za naveze iskusnijih i manje iskusnih alpinista.
Odaziv penjacke zajednice je bio mali a dio utjecaja je imala i nesto losija vremenska prognoza.
Ljetni alpinistički kamp koji se trebao održati u dolini Vrata pod Triglavom zbog nepogodne prognoze je prebačen na Vršič
Službeni sudionici kampa su bili Orsat Kratofil, Rene Lisac, Borna Špalat i Hrvoje Črnjak. Na kampu su se još pridružili Marin Šapit i Željka Sokol.
Orsat i Hrvoje su na kampu bili od 16.-19.07. te su popeli 7 smjerova, dok su Rene, Borna, Željka i Marin penjali subotu i nedjelju 18-19.07.
Orsat i Hrvoje su u četvrtak 16.7. popeli
- u jugoistočnoj stijeni Nad Šitom glave "Pokljušku smer"(V+/IV),
- "Steber ob Kamenkovem kaminu"(V/IV) i
- "Kamenkov kamin"(VI-/IV-V),
u petak 17.7. u sjevernoj stijeni NŠG smjer
- "Trmasti kamini"(VI-/IV-V) te se spustili pod jugoistočnu stijenu i popeli "Vidovu smer"(IV-, V/VI+).
U subotu 18.7 su penjali opet u sjevernoj stijeni NŠG smjer "Vodnjak želja"(VI-/V-VI).
Rene i Borna su u subotu 18.7. penjali u Sjevernoj stijeni Prisojnika 500 metarski "Hudičev steber"(V) a u nedjelju 19.7.u sjevernoj stijeni NŠG "Vodnjak želja" (VI-/V-VI).
Marin i Željka popeli su u subotu 18.7 Pokljušku smer (V+/IV) i Steber ob Kamenkovem kaminu (V/IV).
U nedjelju je Orsat penjao sa Željkom smjer "Madonna"(VI/IV-V) u sjevernoj stijeni NŠG a Hrvoje sa Marinom "Smer po zajedi"(V+/IV-V) isto u Sjevernoj stjeni NŠG.
Rezime kampa je da je popeto ukupno12 smjerova težine od V-VI, najduži smjer je visok 500m, troje manje iskusnih sudionika je popelo ukupno šest smjerova, naizmjenično u vodstvu.
3.3 GDSK Biokovo 7.- 10.10.2015.
Na memorijalnom skupu ove godine je bilo nesto manje sudionika jer je veliki broj sudionika odustao prije samog odrzavanja kampa radi loseg vrmenea. Jaka kisa i nestabilna prognoza su skratile trajanje GDSK za jedan da, pa su se sudionici vratili kucama vec u subotu.
Unatoc malom broju sudionika i losem vrmenu u Brelima se druzilo i penjalo. Neki od ispenjanih smjerova:
- Lykopolis - Marin Šapit & Dragec Dragičević
- Bogomoljka - Ivana Samaržija & Petar Kasum, Antonijo Begic & Danko Ferber
- Izvorski duh - Ivana Samaržija & Petar Kasum
- Ulazna varijanta Četiri karlovačka za četiri muške - Ivana Samaržija & Petar Kasum & Danko Ferber
- Super Panoramika - Antonijo Begic & Ines Doko & Marijana Čosić
4. Dogadanja u kojima su sudjelovali članovi AOZ
4.1 Predavanje: Orijentacija - od karte do mobitela - 21.1.2015
- - Marko Čepo: kompas gledaj, kartu čitaj
- - Marko Dukši: Google Earth i priprema ture
- - Goran Kelečić: koristenje GPS-a i mobitela na terenu
Opis: Orijentacija je jedna od bitnijih vještina i pokrivena je ljetnom alpinističkom školom. Ovo predavanje predstavlja nadogradnju i zamišljeno je kao praktična demonstracija nekih tehnika i tehnologija koje mogu olakšati snalaženje na terenu odnosno pripremu ture.
Inicijativa: Penjati se mora
Nastupaju: instruktor i polaznici Zimske škole AOŽ.
4.2. Promocija knjige Alpinistu trebaju brda - 28.1.2015
Alpinistički odsjek HPD Željezničar organizirao jevpromociju knjige Krešimira Milasa: ALPINISTU TREBAJU BRDA koja se održalau srijedu 28. siječnja, s počekom u 20 sati, u prostorijama HPD-a "Željezničar", Trnjanska 5b
O knjizi su govorili: Alan Čaplar, Tomislav Novak, Luka Brodić, Rene Lisac i članovi AOŽ-a
4.3.Radionica: Open street map -> Telefon -> Tura - 23.2.2015.
Nakon dobro posjećenog predavanja na temu orjentacije uz pomoć digitalnih pomagala, nadovezali smo se s radionicom na kojoj je bio fokus na konkretne korake kako ono što je prikazano na predavanju provesti u djelo.
Platforma za prikaz metode rada je bila Android, iako su prezentirane funkcionalnosti moguce na ostalim platformama
Radionicu je vodio: Petar Weigand
Kotizacija za radionicu: 10kn
Trajanje: 45 minuta
Vrijeme: Ponedjeljak 23.2.2015. u 20h
Gdje: HPD Željezničar
Inicijativa: Penjati se mora
4.4. Fotoprezentacija Manaslu trek: Iva Kaštela - 4.3.2015
Iva je u srijedu s pocetkom u 20:30 u prostorijama kluba podijelila s nama uz fotografije kako je bilo u Nepalu, carobnoj zemlji koja oduzima dah.Osim iskustva u Nepalu Iva se osvrnula i na ostatak proputovanja kroz Tajland i Myanmar.
jedna od crtica sa fotoprezentacije:
"Namaste! Novi snijeg, lavine i zatvoreni Larke pass (5200 m) preko Manaslu circuita su nas ovaj put prisilno vratili na istu stranu po kojoj smo i dosli, dalje nije islo, zelju je prevladao razum i sigurnost...bilo je previse nesreca da bi se islo na rizik, nema smisla...vrijeme je skroz poludilo!.."
4.5 Corsica - Orsat Kratofil - 25.3.2015
Orsat je podijelio kako je bilo penjati na Corisici uz nezaboravne fotografije
4.6. Projekcija - "Nepal - Zemlja u oblacima" - Iva Kaštela
Iva Kaštele je odrzala predavanje humanitarnog karaktera za predivne ljude iz cijelog Nepala i iz doline Langtang, koji su proživjeli tešku borbu za vlastite živote i jos uvijek osijecaju posljedice.Nakon 2 jaka potresa u samo par minuta ostali su bez svojih prijatelja, članova obitelji, krova nad glavom, a sa skorašnjim dolaskom monsuna nemaju razloga za optimizam.
Clanovi alpinisticke zajednice pokazali su veliko srce i skupili znatnu svotu u novcu iodjeci i obuci za prijatelje u Nepalu.
4.7. Susret zagrebačkih alpinističkih odsjeka na Jarunu
I prosle godine 2015 smo se druzili na jarunu uz nogomet, odbojku, slack, rostilj i druzenje do dugo u noc.
Pobjednici tradiocionalnog nogometnog turnira je AOZ. A neki od najistaknutijih clanova sastava su:
- Krunoslav Guldan
- Gordan Budic
- Iva Rudi
- Neven Kmetic
- Kresimir Klasan
- Roman Hren
- Sinisa Kecerin
- Hrvoje Crnjak
4.8 Zajednički sastanak AOŽ&AOM&AOV - 1.7. & 7.7. & 13.7.2015
Odrzali smo zajednicka druzenja, tj. sastanke na kojima smo pokazivali slike i dijelili sikustva sa penjackih izleta. Sastanci su bili izuzetno dobro posjeceni i pokazali su se kao jos jedan dobar nacin/metoda za postizanje vece integracije izmedu odsjeka.
Sastanci su odrzani:
- Prostorije AOŽ - srijeda, 1.7.
- Prostorije AOV - utorak, 7.7.
- Prostorije AOM - ponedjeljak, 13.7.
4.9. AOZ Srijedom
25.10 smo zapoceli sa ciklusom AOŽ Srijedom.Radi se o ciklusu predavanja, radionice, fotoprezentacije, prezentacije videomaterijala/filmova, još neotkrivenih i poznatih lokacija, knjiga, vodiča i pregršt zanimljivog nam sadržaja ....
Do sad odrzane AOZ srijede su bile
- 25.10. - AOŽ TRIPS: 2015 - NOVE LOKACIJE I VODIČI OISANS i ECRINS (FR) 45 min
Predavaci:Goran Kelečić, Petar & Irena Weigand, Rene Lisac
Posjet članova AOŽ lokalitetu Oisans, Dauphineja - Aillefroide, usponu na Barre des Ecrins i penjanju lokalnog granita
- 5.10. - AOŽ fotoprezentacija PARAGLIDING INDIA
Jasna Lalić 20 min
Tjedan dana Paraglajdanja u Himalajskom okružju..
- 9.12. AOŽ Srijedom - AOŽ ICE AGE by Lisac, Petrunić & friends (2012 – 2015)
OPIS: Drugi event iz ciklusa AOŽ Srijedom: druženje uz fotke i priče raznoraznih lednih dogodovština 2012.-2015. godine. Puno leda, emocija i veselih lica s kojima je dvojac Petrunić - Lisac sve to doživio.
Zima se bliži, vrijeme je za toplu čuku, a sve ostalo nek se lepo zmrzne….
- 23.2. AOŽ Srijedom - Božićni tulum
4.10. Sudjelovanje u organizaciji finalne utakmice na Podsljemenskom tunelu Hrvatsko-slovenskog otvorenog prvenstva u lednom penjanju
AOZ je organizrao finalne utakmice na tunelu Hrvatsko-slovenskog otvorenog prvenstva u lednom penjanju.
Izuzetni angazman u organizacji su imali Marko Petrunic, Sinisa Kecerin, Toni Begic,Hrvoju Crnjaku,i brojnim drugima koji su pripomogli da finale bude zagrijano i u izuzetno dobroj atmosferi. Mediijskoj popraćenosti doprinjela je Ivana Samaržija člankom u 24 SATA.
Lana Ujdenica osmislila je plakate koje je tiskao Roman Hren.
Petar Krpan je osigurao kompletan „inventar“ te se brinuo za hranu i piće.
ukupni poredak clanova AOZ:
- 3. mjesto Sanda Banovic
- 5. mjesto - Marko Petrunic
- 7. Mjesto - Marin Sapit
- 11. mjesto Rene Lisac
4.11. Sudjelovanje clanova AOZ u edukacijskim incijativama
Vladimir Mesaric
- tečaj/skola turnog skijanja, a u okviru HPS-a
Instruktori: Vladimir Mesaric i Branko Separovic
Detlaji: Hrvatski planinarski savez preko Komisije za planinarsko skijanje je organizirao Školu turnog skijanja. Škola se odvijala na području masiva Monta Rosa na visini iznad 1212 m, sa smještajem u mjestu Alagni Valessia, u IItaliji
- 2015. godin Dado jei vodioVisokogorsku školu u organizaviji PD "Vrlovka" iz Kamanja. Ova škola još traje i završit će do kraja zime 20152016.
- odrzao je 15 predavanja od kojih su neka
- 21/01/15 - EVEREST 79 - OSOBNOG I POSLOVNOG RAZVOJA
- 21/02/15 -EVEREST 79 - OSOBNOG I POSLOVNOG RAZVOJA
- 05/03/15- EVEREST 79 - OSOBNOG I POSLOVNOG RAZVOJA
- Predavanje na tečaju turnog skijanja, Alagna 2015, HPS, KEK
- 31/03/15 - OPASNOSTI U PLANINAMA
- 31/03/15 - SPAŠAVANJE U PLANINAMA I HGSS
- 18/05/15 - HGSS ZA OPĆU PLANINARSKU ŠKOLU PDŽ
Marko Duksi
- 21.01.2015 - HPD "Željezničar"predavanje: Google Earth u pripremi penjačke ture
- 26.01.2015 - HPD "Željezničar" - predavanje: Planinarska oprema
- 08.02.2015 i 07.04.2015 - AO PDS "Velebit" - predavanje ljetne alpinističke škole: Ocjene, opis i skica smjera
Orsat Kratofil
- sudjelovanje u provodenju ljetne(2015) i zimske (2014/2015 i 2013/2014) alpinisticke skole
- aktivno sudjelovanje u odsjeckim aktivnostima na temu edukacije i procesa rada
Marko Vukovic
- voditelj ziske aplinisticke skole 2014/2015
- radionica - orjentacija korak dalje
Rene Lisac
- voditelj ljetne alpinisticke skole 2015
Stipe Mikulic
- zamjenik voditelja ljetne alpinisticke skole 2015
Nikola Derezic
- aktivno sudjelovanje u odsjeckim aktivnostima na temu edukacije clanova
Danko Ferber
- aktivno sudjelovanje u odsjeckim aktivnostima na temu edukacije clanova i brige o opremi
Irena i Petar Weigand
- voditelji opce planinarske skole HPDZ
- organizoatori i voditelji vikokogorske skole HPDZ
5. Nesreće
U 2015 dogodile su se dvije nesreće :
- 12.04.2015 Nesreća u Župančičevoj grapi na Maloj Mojstrovki u kojoj su sudjelovali Antonijo Begić, Sanda Banović, Marko Čepo (Izvještaj u prilogu)
- 5.12.2015 Nesreća u stijeni Anića kuka u kojoj su sudjelovali Borna Špalat i Domagoj Jug (izvještaj u prilogu)
6. Dobitnici klinova
- Vladimir Mesaric - 15.08.2015. Jeseniški, Nad šitom glava, ocjena: IV, V, V+ ili 5a, partneri: Iva Rudi i Miro Huzjak (PD Risnjak, ZGB)
- Marin Sapit - 19.7..2015 - Nad Šitom glava,Smer po zajedi V+/IV-V partner Hrvoje Crnjak
- Marko Duksi - 11.7.2015 Bavarska III-IV+, partner: Ivan Horvat,
- Damir Wilder - 25.6.2015 - Rossi- Tomassi - IV parner:Neven Kmetic
- Petar Kasum - 7.6.2015. Rio Bianco Cima Piccola della Scala Bulfoni - D Eredita V/III-IV+ Krunoslav Guldan
- Petar Kasum – Rio Bainco – Ivana Samaržija
- Neven Kmetic - 5.7.2015. Južni raz Skute IV/III ,partner: Pero Weigand
Najperspektivniji tečajci prošle generacije
- Najperspektivnije tečajke i tečajci od 2014.: Iva Rudi i Irena Weigand, te Borna Špalat i Neven Kmetić.
7. Penjacke aktivnosti clanova AOZ
2015 je bila izuzetno varljiva s vremenemo sto u zimskim sto u ljetnim mjesecima no to nas nije sprijecilo da budemo aktivni u
- penjanju u suhoj stijeni
- penjanju u snjeznim uvjetima - slapovi, grape
- turnoskijaskim aktivnostima
- penjackim aktivnostima na sportskim penjalistima i u dovrani
Tokom 2015 ispenjali smo 900tinjak smjerova od čega je30 % smjerova ispenjano u Alpama, pretežno u Italiji i Sloveniji a penjalo se i na području Francuske .
Članovi odsjeka su bili izuzetno aktivni tokom zime kad je ispenjano četrdesetak smjerova od čega su većina slapovi.
Osim zimskih smjerova i slapova bili smo izuzetno aktivni u turno
skijaškim aktivnostima koje su se odvijale sve do lipnja 2015. Posebno isticemo aktivnosti Ive Kastele a za njom ne zaostaju ni Damir Abicic, Danko Ferber i ostali clanovi…
Hrvoje Crnjak se posebice istaknuo s penjackim kartonom u 2015. popeo je ukupno 79 smjerova ciji raspon ocjena je ide do alpskih V- ica, 6B+ -eva. . Bravo Hrvoje.
8. Aktivnost članova u drugim sekcijama HPDŽ i razno
8.1. - izuzetnu aktivnost naših članova i u visokogorskoj sekciji, Mirka Majoli, Krešimir Stojaković, Pero i Irena W
Izuzenta osobni ali i uspjeh kao članica AO, i HPDŽ Mirka Majoli postigla je usponom na Peak Lenin.
8.2 Siniša Kecerin nagrađen je priznanjem za izuzetnu pomoc kolegi Domagoju Jugu, a zbog nesrece koja se desila te je navedena u izvjestaju.
8.3. Ivana Podnar organizirala je VITTANGE SUMMIT na dabarskim kukovima za sve koji su skolu zavrsili do 2008 godine.
Druzenje se odrzalo 30-31.05.2015
9. Izvjestaji nesreca
Izvještaj O nesreći koja se desila 12.04.2015 u Župančičevoj grapi na Maloj Mojstrovki u kojoj su sudjelovali Antonijo Begić, Sanda Banović, Marko Čepo
U petak se Petar Kasum, Marko Cepo, Sanda Banovic i ja (Toni Begić)dogovaramo da u nedjelju (12.04.2015) penjemo Slovensku smer u Sjevernoj Triglavskoj stijeni.
Kretanje iz Zagreba bilo je u 01:00 ujutro.
Pero je na zalost morao odustati od plana tik prije nego smo dosli po njega.
Sanda i ja skupljamo halfove, klinove i krećemo po Cepu.
Pero je imao GPS koji nam je trebao olaksati silaz posto se nitko od nas nije vracao putem za Cmirom.
GPS nismo uzeli jer nije bilo smisla uciti se u putu na opcije i mogucnosti uredjaja.
Skupljamo Cepu i oko 5 sati smo u dolini Vrata.
Neodlucnost je bila prisutna citavim putem.
Osobno ne volim penjati u troje, pogotovo u smjeru od 700 metara za kojeg smo znali da je dosta suh i da ima dosta toolanja.
Uglavnom, odlucili smo da necemo penjati SLO smer.
Otisli smo na Vrsic, i odlucili se za Malu Mojstrovku, Zupanciceva grapa, "da nam ne propadne dan"...
U grapu ulazimo Cepo i ja bez cepina i dereza, a Sanda samo s cepinom.
Tako po vrlo dobrim, cak odlicnim stopinkama dolazimo do cca 40 metara pod vrh u jako kratkom vremenu. Do tog mjesta trebalo nam je nesto malo vise od sat vremena uz nekoliko kracih pauza gdje smo pustili grupu Slovenaca ispred nas da se malo odmaknu i jos malo poboljsaju vec odlicne stopinke.
U tom trenutku vidim kako dva slovenca prolaze jednim suhim djelom, razmotrim tu opciju i istog trena mi se ucinilo to kao ne dobra nego super ideja. Proci taj dio po suhome i polozenom terenu i za 5 min smo na vrhu i zavrsili smo pricu s Mojtrovkom, do cca 11h se spustimo i jurimo za ZG.
Krecem po suhom i pri zaobilazenju jedne glondje, odlama mi se kamen na koji sam se htio navuci.
Padam i sklizem se, udaram i na srecu zaustavljam se nekoliko metara nize.
Koliko tocno, ne znam, osim sto je meni pad trajao citavu vjecnost.
Nisam se zaustavio vec me zaustavilo kamenje na koje sam naletio u tom klizanju. Usput sam skoro srusio i Cepu koji je bio cca 10 -15 metara ispod mene.
Cepo je dobro reagirao i bacio se u stranu i tako samo otklizao pored njega.
Sam pad necu previse opisivati jer nema smisla.
Da nije bilo tog kamenja dali bi se zaustavio ili nebi, drago mi je da nisam saznao.
U afektu se dizem i govorim: "ok sam, ok sam, idemo na vrh, tu je"
Sanda je tu dobro odreagirala i sprijecila me u tome.
Nakon nekliko minuta dosao sam "k sebi" i krecemo spust po Zupancicevoj.
Uz vrlo jake bolove spustamo se na Vrsic do auta.
REZIME:
Nakon analize sudionika i starijih, iskusnijih clanova, do nesrece je doslo iz nekoliko razloga.
- PODCJENJIVANJE ALTERNATIVNOG PLANA!!!!!!!
U citavoj prici jedna od najvecih greski bila je podcjenjivanje alternativnog plana, psihofizicki smo bili spremni na penjanje znatno tezeg i duzeg smjera a morali smo se zadovoljiti nekom "bezveznom grapom".
Kardinalna greškaa pokazalo se.
- utjecaj starijih kolega:
Da je netko od starijih bio tu ili da je netko od kolega inzistirao na tome, onda bismo iz respekta stavili dereze i cepin u ruke (čitaj "bili pametni")?!?!?!?!?!
Bitno je naglasiti da ne idemo u brdo iz respekta prema starijima i iskusnijima, ne brinemo o svojoj sigurnosti iz respekta prema starijima i iskusnijima, ne radimo gluposti cim nema nekoga starijeg i iskusnijeg, ili sve to zato što netko tko nije stariji i iskusniji inzistira na tome. Ako to radimo, moramo preispitati cijeli svoj hobi. Ono sto je bitno je to da bismo stalno i non-stop trebali paziti i razmisljati o sigurnosti, i svojoj i clanovima naveze. Ne treba dozvoliti da jedan clan mora inzistirati na tome da koristimo ono što smo naucili na skoli ili na bilo
koji drugi nacin, a cak spada u osnove. I nema veze tko nam daje neki savjet, stariji ili mladji kolega, ako je savjet dobar.
- odnos među sudionicima:
Da je netko od nas troje inzistirao stavljanje dereza i cepin, ostali bi to prihvatili iz kolegijalnosti prema tom clanu, ali kako smo napisali u recenicama iznad, to toga nesmije ni doci! Treba biti odlucan ako je u pitanju sigurnost i ako se osjecamo imalo neugodno i ugrozeno na nekoj turi. Dakle, bez obzira što smo vec na pocetku uspona i vec zagazili nogom na snijeg, ako nam se odluke nasih kolega ne svidjaju, treba reagirati i ako treba i odustati od ture i vratiti se i ne sudjelovati u istoj, dok god se neki osnovni zahtjevi sigurnosti ne ispune. I ne treba nas toga biti sram. Niti nam treba biti neugodno. Ili cak vagati između mogucnosti - popeti smjer bez obzira na sve ili odustati za dobrobit sigurnosti. To nam ne treba na turama.
-nastavak penjanja:
Posto sam udario glavom i izudarao ekstremitete, dobra odluka je bila sto nismo isli dalje penjati na vrh, iako sam ja u afektu te u naletu adrenalina i u stanju soka to predlagao.
ZAKLJUCCI:
Svu potrebnu opremu imali smo u ruksaku a nismo je koristili, sto je isto tako kardinalna greska citave price.
Zimi na snijegu dereze i cepin(e) koristimo bez iznimke!!!!!
U slucaju da smo imali dereze i cepine, vjerojatno bi izabrali drugu liniju kretanja.
U ovoj situaciji liniju kretanja odredili smo prema opremi koju koristimo ili ne koristimo.
S derezama na nogama i cepinima u rukama, linija kretanja bi bila drugacija tj. nebi trazili suhu stijenu po kojoj cemo izaci na vrh, vec bi nastavili po snijegu a samim time zaobisli bi te suhe glondje koje su nakon zime posebno krusljive i lomljive.
Ono sto bih posebno zeljeli naglasiti je:
NIKAD NE SMIJEMO PODCJENJIVATI ALTERNATIVNI PLAN, I U KOLIKO ODUSTANEMO OD PRVOTNOG SMJERA, SVAKA ALTERNATIVA JE USPON ZA SEBE I ZAHTJEVA CJELOVITU PRIPREMU I OZBILJAN PRISTUP!!!!
U OVOM SLUČAJU JE I ALTERNATIVNI USPON BIO USPON U ZIMSKIM UVJETIMA I KAO TAKVOM TREBALI SMO MU PRISTUPITI ISTO KAO ŠTO SMO PRISTUPILI I PRVOTNOM PLANU!!
Toni, Sanda, Cepo
Izvještaj - Nesreća u stijeni Anića kuka u kojoj je sudjelovao Domagoj Jug
Nesreća se dogodila u subotu, 5. prosinca 2015. u zapadnom dijelu stijene Anića kuka na području NP Paklenica za vrijeme penjanja smjera "Juha". Moj penjački partner Domagoj Jug pao je na prvom dijelu 4. dužine kad mu se odlomio komad stijene za koju se povukao s obje ruke. Nakon pada od otprilike 5 metara i prije nego što je uže zaustavilo pad, Domagoj je udario u dio stijene koji je bio blago položen i pritom zadobio otvoreni prijelom donjeg dijela desne potkoljenice. Nesreća se dogodila u otprilike 13.15 sati.
Odmah nakon pada sam nazvao GSS (vrijeme poziva je 13.17) koja je pokrenula akciju spašavanja. Poslije poziva, spustio sam Domagoja do police koja se nalazila otprilike 6-7 metara ispod mjesta gdje je visio te ga osigurao i po lakšem terenu dopenjao do njega. Nakon osiguravanja obojice na obližnje stablo, analizirali smo ranu. Nismo htjeli upuštati se u sanaciju rane jer smo očekivali relativno brz dolazak GSS-a. Dodatno, noga je ispočetka krvarila, no krvarenje je nasreću prestalo. S rane smo skinuli hlače i s noge izuli penjačicu te nogu omotali astrofolijom.
U tom stanju smo čekali dolazak spasioca koji su došli do nas oko 17.30 sati. U akciju spašavanja je bio uključen helikopter, koji nije uspio prići dovoljno blizu stijeni za helikoptersko spašavanje. Nakon dugotrajnog i teškog stijenskog spašavanja, Domagoj je predan kolima hitne pomoći na parkiralištu NP Paklenica u 21.20 sati te prevezen u zadarsku bolnicu.
U dijelu smjera u kojem se nesreća dogodila nije očito gdje treba ići (ne vidi se sljedeći spit). Dio kojim je Domagoj nastavio je jako krušljiv te bi bilo korisno na neki način označiti daljnji nastavak smjera da se izbjegnu ovakve nesreće.
Borna Spalat
Izvještaj GSSa
Izuzetno tehnički zahtjevna akcija spašavanja odigravala se u stijeni Anića kuk u NP Paklenica.
Jučer, 5.12.2015., u 13:20 sati zadarskim spašavateljima upućen je poziv putem centra 112.
Radilo se o akciji u Nacionalnom parku Paklenica, točnije u stijeni Anića Kuk. Ozlijeđeni penjač s vanjskim prijelomom desne potkoljenice nalazio se s partnerom na kraju treće dužine u smjeru “Juha”.
Osam spašavatelja stanice Zadar uputilo se u do Anića kuk-a dok je u isto vrijeme pozvan i helikopter. Zbog velikog rizika helikopter ne uspjeva prići stjeni i obaviti izvlačenje unesrećenog. Troje letača spašavetalja se helikopterom prebacuje na vrh stijene Anića kuk-a.
Od ostalih spašavatelja troje kreće zemaljskim putem na vrh Anića kuk-a dok ostali, kojima se pridružuje još dvoje spašavatelja, nastavljaju do podnožja smjera. Spuštanjem s vrha stijene stiglo se do unesrećenog te se nakon pružanja prve pomoći započelo s transportom u mariner nosiljci do podnožja stijene. Unesrećeni je predan Hitnoj medicinskoj pomoći u 21:20 dok je akcija završila spuštanjem svih spašavataelja na sigurno u 22:10.
Ova akcija je zbog svoje kompleksnosti okarakterizirana kao izuzetno tehnički zahtjevna. U akciji je sudjelovalo 15 spašavatelja iz stanica Zadar, Orebić i Split te helikopter HRZ-a.
Ivan Živković
created by: marko @ 2017-02-10 09:21:09 / updated by: marko @ 2017-02-10 11:18:42
|